ΣΕΝΑΡΙΟ 1ο
Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ μ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
1.ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ
1.1
Δημιουργός
Σεμιναρίου Γκέλμπουρα
Σοφία
1.2 Τίτλος Σεμιναρίου
Πετοσφαίριση -Μανσέτα με χρήση ΤΠΕ
1.3 Γνωστικό Αντικείμενο

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ
ΕΝΟΤΗΤΑ:ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
ΘΕΜΑ: Πετοσφαίριση - Μανσέτα 1.4.Τάξη
Εφαρμογής
Α΄ Γυμνασίου
1.5. Συσχέτιση με το Αναλυτικό πρόγραμμα
Η ενότητα 2 αναφέρεται στην ανάπτυξη των
κύριων στοιχείων της τεχνικής της πετοσφαίρισης.
Συγκεκριμένα στο μάθημα 2.4 αναφέρεται στην τεχνική της πάσας
με πήχεις - μανσέτας.
ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ (προϋπάρχουσες
γνώσεις):
Τα παιδιά ήδη γνωρίζουν:
1. Τη θέση ετοιμότητας.
2. Τη μετωπική πάσα με δάκτυλα σε στάση.
3. Τη μετωπική πάσα με δάκτυλα σε κίνηση.
4. Τη μετωπική πάσα με άλμα.
ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ: Μέσα
από την πορεία δραστηριοτήτων που ακολουθεί, τα παιδιά θα διδαχθούν ως νεα
δεξιότητα τη μανσέτα.
2. ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ
Ψυχοκινητικοί Στόχοι:Με το τέλος του
μαθήματος τα παιδιά να είναι ικανά να:
1. Εκτελούν τη μανσέτα πρώτα σε στάση, σε περπάτημα και
μετά σε τρέξιμο από το μέσο του γηπέδου, με το σωστό
2. Συνδυάζουν μανσέτα (νέα γνώση) και πάσα με δάκτυλα
(προϋπάρχουσα γνώση) από το μέσο του γηπέδου, με το σωστό
3.Είναι σε θέση να επιλέγουν και να
εφαρμόζουν σωστά τα απαιτούμενα στοιχεία της τεχνικής σε
ανταγωνιστικές συνθήκες.
Συναισθηματικοί Στόχοι:Με το τέλος του μαθήματος οι μαθητές να:
1.Έχουν αναπτύξει μέσω της πετοσφαίρισης τη δεξιότητα
της επικοινωνίας και της συνεργασίας καθώς επισης και τον
θετικό ανταγωνισμό. Με τη βοήθεια και τη στήριξη του δασκάλου,
ο οποίος θα θέσει πριν από το παιχνίδι
2.Έχουν αναπτύξει μέσω της πετοσφαίρισης τη δεξιότητα του
θετικού αυτοδιαλόγου. Να καλλιεργήσουν ηθικές αρετές όπως σεβασμός
του αντιπάλου,φίλαλθο πνεύμα,συνετή αντιμετώπιση της νίκης και της ήττας, μέσα
από το ομαδικό παιχνίδι.
Γνωστικοί Στόχοι:Με το τέλος του μαθήματος οι μαθητές να :
1.Κατανοήσουν ότι και η μανσέτα ανήκει στα θέματα της
πετοσφαίρισης.
2..Είναι σε θέση να περιγράψουν και να αναλύσουν βασικά
στοιχεία της τεχνικής της πετοσφαίρισης.
3.Έχουν κατανοήσει τη δομή του αθλήματος.
4..Έχουν
γνωρίσει τους βασικούς κανονισμούς του αθλήματος.
3.ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
1η Διδακτική ώρα:Σε αίθουσα διδασκαλίας με τη χρήση
βιντεοπροβολέα και ηλεκτρονικών υπολογιστων οι μαθητές θα εξοικειωθούν με το
αντικείμενο της μανσέτας στην πετοσφαίριση και στη συνέχεια καλούνται να
εργαστούν πάνω σε φύλλα εργασίας, ώστε να οδηγηθούν στην ανακάλυψη της γνώσης
που αφορά το αντικείμενο της πετοσφαίρισης.Ο καθηγητής έχει υποστηρικτικό ρόλο ,ενώ
η διδακτική μέθοδος που θα χρησιμοποιθεί βασίζεται στις αρχές της συνεργατικής
μάθησης.Η
τελική αξιολόγηση θα γίνει μέσα από το παιχνίδι volley.
2η Διδακτική ώρα:
ΠΟΡΕΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
ΑΦΟΡΜΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ (4
λεπτά):
Ο εκπαιδευτικός
παρουσιάζει και εξηγεί στα παιδιά το Σχεδιάγραμμα
1(εικόνα αριστερά)

1η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ (6
λεπτά):
Κυκλική εκγύμναση, για εξάσκηση, επανάληψη και εμπέδωση
των δεξιοτήτων που έχουν ήδη διδακτεί τα παιδιά.. Τους δίνεται φύλλο κριτηρίων(παρακάτω) για ετεροαξιολόγηση, όπου κάθε μαθητής αξιολογεί κατά πόσον το
ζευγάρι του εκπληρώνει τα κριτήρια που αναφέρονται στις αφίσες. Ο εκπαιδευτικός
κατά την κυκλική εκγύμναση, βάζει μουσική και τη σταματά κάθε 30 δευτερόλεπτα,
για αλλαγή ρόλων σε κάθε ζευγάρι, ή αλλαγή σταθμού.
2η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ (4 λεπτά):
Ο εκπαιδευτικός ρωτά τους μαθητές εάν γνωρίζει κάποιος τη
δεξιότητα της μανσέτας. Αν υπάρχει μαθητής που γνωρίζει τη δεξιότητα,
χρησιμοποιείται ως μοντέλο για την επίδειξη, σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό,
αλλιώς, ο ίδιος ο εκπαιδευτικός παρουσιάζει τη δεξιότητα της μανσέτας. Ο
εκπαιδευτικός, κατά την εξάσκηση των μαθητών, διορθώνει τυχόν λάθη, επιβραβεύει
και ανατροφοδοτεί.
3η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ (4 λεπτά):
Συνδυασμός πάσας με δάκτυλα και μανσέτας. Οι μαθητές
δημιουργούν ζευγάρια και διασκορπίζονται στο χώρο. Ο εκπαιδευτικός κινείται
μεταξύ των ζευγαριών, ελέγχει, ανατροφοδοτεί και παρέχει στήριξη και βοήθεια
όπου χρειάζεται.
4η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ (6 λεπτά):
Ο εκπαιδευτικός έχει τοποθετήσει πριν την έναρξη του
μαθήματος το δίκτυ (φιλέ) στη μέση του γηπέδου, όπως επίσης και δύο κασόνια με
μπάλες της πετοσφαίρισης στα δύο άκρα του φιλέ. Οι μαθητές δημιουργούν δύο
σειρές, ο ένας πίσω από τον άλλο. Σκοπός είναι η εκμάθηση της μανσέτας με φιλέ
στη μέση.
5η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ (4 λεπτά):
Οι μαθητές σχηματίζουν τριάδες. Κάθε ομάδα παίρνει μια
μπάλα, καταλαμβάνει ξεχωριστό χώρο στο γήπεδο, όπου σχηματίζει ένα τρίγωνο όπως
στο σχεδιάγραμμα. Συνδυασμός πάσας και μανσέτας.

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ -ΜΑΝΣΕΤΑ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: ΤΜΗΜΑ:
1. Παρακολουθήστε προσεχτικά
το παρακάτω βίντεο για την τεχνική
της μανσέτας.
2.Επίλεξε Σ (Σωστό) ή Λ (Λάθος),στις
παρακάτω προτάσεις:
2.1. Το ένα πόδι προηγείται του άλλου Σ Λ
2.2. Τα γόνατα είναι λυγισμένα Σ Λ
2.3. Τα χέρια δένουν, αφού τεντώσουν στους
αγκώνες Σ Λ
2.4. Το σημείο που η μπάλα έρχεται σε επαφή με τα χέρια είναι
το πρώτο μέρος των πήχεων Σ Λ
3.Στην
πετοσφαίριση έχουμε το δικαίωμα να περάσουμε την μπάλα στο αντίπαλο γήπεδο
κάνοντας μόνο 1 ή 2 επαφές.
α)Τι κερδίζουμε
όταν εφαρμόζουμε 3 επαφές;
…………………………………………………………………………………..
β)Σε ποιους
άλλους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας το αποτέλεσμα είναι καλύτερο αν
υπάρχουν συνεργασίες; Συζητείστε με το διπλανό σας και αποτυπώστε τα
συμπεράσματά σας.
…………………………………………………………………………………
4.Στην Αρχική σελίδα του Blog , διαβάστε το
άρθρο Άθλημα ατομικό Ή ομαδικό και στη συνέχεια συζητήστε στην ολομέλεια της τάξης αν
υπάρχουν διαφορές στη διαμόρφωση της προσωπικότητας και του χαρακτήρα ενός
αθλητή που
ασχολείται με
ατομικό αγώνισμα και ενός αθλητή που ασχολείται με ομαδικό αγώνισμα.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου